Scrollsaw Association of the World
SAW Logo



PA 2006

June 10 and 11, 2006

First Place Winners in Contest:

Open Category - Basic Class:                 Joseph Bursey, NH, Trout Plaque
Open Category - Intermediate Class:        George Gilbert, PA, Moose Antler
Open Category - Complex Class:             Dick Miraglia, PA, American Eagles

Intarsia Category - Basic Class:               No First Place Winner
Intarsia Category - Intermediate Class:     Robert Ford, PA, Swan
Intarsia Category - Complex Class:          Robert Ford, PA, Wild Turkey

Fretwork Category - Basic Class:             Durward Burress, PA, Eagle
Fretwork Category - Intermediate Class:    George Gilbert, PA, Sparky the Dragon
Fretwork Category - Complex Class:         Kenneth Amos, WV, Dome Clock

Best of Class Winners:

Basic Class:                   Durward Burress, PA, Eagle
Intermediate Class:          George Gilbert, PA, Sparky the Dragon
Complex Class:               Dick Miraglia, PA, American Eagles

Best In Show Winner:              Dick Miraglia, PA, American Eagles

Scroller's Choice Award:            John Gouveia Jr,  NC, Father Christmas

Best Jr. Scroller:            Devan Noel Kelly, PA , Seal in Oval

 

Winners

Dick Miraglia, PA, American Eagles
 First Place Open Complex
Best In Class - Complex
Best in Show
Durward Burress, PA, Eagle
First Place Fretwork Basic
Best In Class - Basic
George Gilbert, PA, Sparky the dragon
First Place Fretwork Intermediate
Best In Class - Intermediate
John Gouveia Jr, NC.
Father Christmas
Scroller's Choice
       
Devan Noel Kelly, PA, 8 yrs old
Best Jr. Scroller
 
Entries
       
       
       
       
       
       
 

The following individuals placed in the contest with either a 2nd, 3rd, or 4th place award:

Open Basic

2nd Place -  John M. Mogle, PA, Clock
3rd Place - Murray Newton, CT, Basket
4th Place - John M. Mogle, PA, Basket with lid

Open Intermediate

2nd Place -  Hy Nadel, NJ, Farmyard Puzzle
3rd Place - no other entries

Open  Complex

2nd Place -  Dick Miraglia, PA, Lion - King of Beasts
3rd Place -  Lee Jenkins, Basket - Medium
4th Place - Hy Nadel, NJ, "Wooly Mammoth" Puzzle

Intarsia Basic

2nd Place -  John F. Gouveia, Jr, NC, Rose Bud
3rd Place - no other entries

Intarsia Intermediate

2nd Place -  John Gelzhiser, PA, JGR Eagle
3rd Place -  Kenneth L. Basehore, PA, Mother and Child
4th Place -  John Gelzhiser, PA, JGR Horsehead

Intarsia Complex

2nd Place -  Robert Ford, PA, Bass
3rd Place -  John Gouveia Jr, NC, Father Christmas
4th Place - Hy Nadel, NJ, King Tut

Fretwork  Basic

2nd Place -  Alan Shaw,  PA, Shelf
3rd Place -  Durward Burress,  PA, "Never Forgotten" Plaque
4th Place -  Howard Wills,  PA, Eagle

Fretwork Intermediate

2nd Place -  Joseph Bursey,  NH, Trivet
3rd Place -  George Gilbert, PA, Cross
4th Place -  George Gilbert, PA, Leopard

Fretwork  Complex

2nd Place -  Lee Jenkins,  MD, Eagle Head
3rd Place -  Greg DeLong, NY, Dragon Clock
4th Place -  Greg DeLong,  NY, Rosewood Tambor Clock

Award of Merit Winners - These projects received at least one vote from a judge towards a winning place, but not enough votes to actually win a placement. The Award of Merit indicates this achievement.

Spencer Kelly, PA, Key
Kevin Couch
, SC, Horseshoe
Lee Jenkins, MD, Fish
Durward Buress, Lincoln
James Obenstine, PA, Cross
Richard DeFelice, PA, Icon Picture Frame
Kenneth Baschore, PA, Mare and Foal
Susan Valerian, MD, Horse Reflection in a Frame

Best Viewed in Internet Explorer at 1024x768
© 2008